Eklenti Başlığı

Dost Siteler

FIFA Dünya Kupası

FIFA Dünya Kupası, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği(FIFA)'nin 4 senede bir düzenlenen futbol organizasyonudur. 1930 yılında yapılmaya başlanmış 1942 ve 1946 yılında II. Dünya Savaşı nedeniyle yapılamamış olan Dünya Kupası'na gitmek için dünya üzerindeki 200 milli takım 2 sene boyunca mücadele verirler. Yapılan 18 şampiyonadaki en başarılı takım kupayı 5 kez kazanan Brezilya'dır. Dünya kupalarının 18.si 2006 yılında Almanya'da düzenlendi kupayı Fransa Milli Futbol Takımı'nı penaltılarla 6-4 geçen İtalya Milli Futbol Takımı kazanmıştır. Bir sonraki kupa 2010'da Güney Afrika Cumhuriyeti'nde düzenlenecektir.

Jules Rimet Kupası

Kupa ilk düzenlendiği 1930 yılında bu tunuvayı organize eden dönemin FIFA başkanı Fransız Jules Rimet'in onuruna onun adıyla anıldı. Bugünkü FIFA Dünya Kupası'nın da başlangıcı kabul edilen Jules Rimet Kupası'nda şampiyon takım kupayı 4 seneliğine alıyor ve bir sonraki kupanın şampiyonuna kupayı devrediyordu. Kupa, İngiltere’deki 1966 Dünya Kupası finalleri öncesi sergilenirken çalındı. Nasılsa bir süre sonra kupa "Pickles" adlı bir köpek tarafından Londra’da bir çöpte bulundu. Konulan kurala göre, kupayı şampiyon olup üç kez kazanan ülkenin milli takımı ebediyen alma hakkını elde edecekti. Brezilya, 1970 FIFA Dünya Kupası'nda 3. kez şampiyon olarak bu kupayı müzesine götürme hakkı kazandı. Ancak, kupa 1983’te Brezilya’da ikinci kez çalındı ve o zamandan beri bir türlü bulunamadı. Hırsızların “kupayı eriterek altınından faydalandıkları” en çok konuşulan varsayım oldu. Ve Brezilya Futbol Federasyonu FIFA ile birlikte kupanın bir kopyasını yaptırmak zorunda kaldı.

İkinci kupa 1974 yılında FIFA tarafından 53 aday arasından seçildi. İtalyan heykeltıraş Silvio Gazazniga’nın eseri diğer 52 aday arasından sıyrılarak Dünya Kupası'nın “kupa”sı olmaya hak kazandı. Silvio Gazazniga’nın eseri olan günümüzün kupası ise saf altından ve alt tarafında ise bakalit -malakit- ile kaplıdır. 4.970 gram ağırlığındaki kupa’nın boyu ise 36 santimetredir. Kupadaki çalışmada “futbolcular yerküreyi altından desteklemektedir ve oyunu kazanma anının kıyaslanamaz duygusunu sergilemektedir.”
 

wikipedia

Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !